Dodatek do podręcznika użytkownika CAnds Yl60bn50

Dodatek do podręcznika użytkownika CAnds Yl60bn50 to rozszerzenie oferowane przez firmę CAnds, które pozwala użytkownikom na pełne wykorzystanie ich systemów. Dodatek zawiera informacje na temat systemów oprogramowania i sprzętu, zarządzania licencjonowaniem, wsparcia technicznego i wiele więcej. Dodatek zawiera również dodatkowe wskazówki dotyczące użytkowania systemu i jego oprogramowania, a także skrypty i procedury, które ułatwiają pracę z systemem. Dodatek do podręcznika użytkownika CAnds Yl60bn50 jest szczególnie przydatny dla użytkowników, którzy chcą w pełni wykorzystywać swoje systemy i uzyskać jak najwięcej z nich.

Ostatnia aktualizacja: Dodatek do podręcznika użytkownika CAnds Yl60bn50

Dodatek elektryczny w wysokości 1500 złotych dla osób ogrzewających domy energią elektryczną - to kolejny sposób rządu na czasy kryzysu energetycznego. Nowy dodatek do ogrzewania będzie funkcjonować na tej samej zasadzie, co pozostałe dodatki. Rząd przyjął już projekt ustawy. Sprawdź, czy Ci się należy dodatek do ogrzewania elektrycznego.

Dodatek elektryczny - nowe dofinansowanie od rządu

Rząd przyjął projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska. Oznacza to, że wprowadzony zostanie nowy dodatek elektryczny w wysokości do 1500 złotych

Pieniądze będą przyznawane w ramach nowego projektu nazywanego Tarczą Solidarnościową. Nowy dodatek do prądu ma funkcjonować na takich samych zasadach, jak dodatki dla osób, które ogrzewają domy pelletem, olejem opałowym, drewnem czy węglem.

Dodatek elektryczny. Wniosek do 1 lutego

Nowy dodatek do energii elektrycznej jest skierowany do gospodarstw domowych, w których głównym źródłem ogrzewania jest energia elektryczna. Innymi słowy dla osób, które ogrzewają domy prądem. Pomysł wprowadzenia dodatkowego dofinansowania wynika z tego, że rząd ogłosił niższe stawki za energię elektryczną dla osób, które będą zużywały mniej niż 2000 KWh rocznie lub zmniejszą zużycie energii elektrycznej o 10 proc. Z wprowadzonej obniżki nie mogłyby skorzystać osoby, które ogrzewają domy energią elektryczną, ponieważ w ich przypadku zużycie jest większe niż wprowadzony limit uprawniający do zniżki. W związku z tym rządzący zdecydowali się na wprowadzenie kolejnego dodatku. 

Z projektu ustawy przyjętej przez rząd wynika, że dodatek elektryczny będzie przeznaczony dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania – w tym wykorzystują pompy ciepła. 

Warunkiem otrzymania dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (deklaracja CEEB). O dodatek elektryczny będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania, podobnie jak w przypadku pozostałych dodatków. 

Wniosek o dodatek elektryczny można składać w urzędzie gminy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania od 1 grudnia do 1 lutego. Wzór wniosku o dodatek elektryczny można znaleźć w Dzienniku Ustaw. Publikujemy go także TUTAJ.

Dodatek do prądu - ile wynosi?

Jak wynika z przyjętego projektu ustawy, dodatek do ogrzewania elektrycznego będzie jednorazowy. Ile wyniesie? Wysokość dodatku elektrycznego będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł. Z rozwiązania będzie mogło skorzystać ok. 800 tys. gospodarstw domowych, na które rząd przeznaczy ok. 1 mld zł.

Zamrożenie cen energii elektrycznej

Dodatek elektryczny będzie przyznawany w ramach tzw. "Tarczy Solidarnościowej", której podstawowym celem jest zamrożenie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na poziomie cen z 2022 r. , ale w przypadku zużycia 2000 kWh rocznie. Rządzący poinformowali także, że administracja rządowa i samorządowa jest zobowiązana do zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc.

Jak zapewniał rząd, tarcza ma ochronić Polaków przed gwałtownymi, 3-4-krotnymi wzrostami cen.

- Wszystkie gospodarstwa domowe, bez wyjątku, będą miały gwarantowaną cenę prądu do 2 tys. kWh rocznie. To w porównaniu do tego, co oferują firmy energetyczne, oszczędności nawet na poziomie 150 zł miesięcznie – zapowiadał premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że w przypadku gospodarstw domowych, w których jest przynajmniej jedna osoba niepełnosprawna oraz takich, gdzie jest co najmniej trójka dzieci, ten limit będzie wyższy. Co znalazło się w przyjętym w czwartek (26 września) projekcie ustawy? 

Zamrożenie cen energii - jakie limity?

Przepisy zakładają zamrożenie cen energii elektrycznej na poziomie tych z 2022 roku, przy limicie do 2 tys. kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych. Limit został zwiększony dla gospodarstw domowych, w których mieszkają osoby niepełnosprawne do 2, 6 tys. kWh rocznie. Wprowadzono też limit do 3 tys. kWh rocznie dla rodzin trzy plus – czyli rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

- Gospodarstwa domowe, po przekroczeniu zużycia odpowiednio 2 tys., 2, 6 tys. oraz 3 tys. kWh, za każdą kolejną zużytą kWh, będą rozliczane według cen i stawek opłat, które obowiązują w taryfie danego przedsiębiorstwa z 2023 r. lub w przypadku ofert wolnorynkowych – według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą - można przeczytać na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Oznacza to, że każda polska rodzina – również ta, która zużywa np. 2, 7 kWh rocznie – skorzysta na zamrożeniu cen do limitu 2 tys. kWh. Jedynie nadwyżka ponad ten limit (w przypadku osób z niepełnosprawnościami – 2, 6 tys. oraz rodzin z Kartą Dużej Rodziny i rolników – 3 tys. kWh) będzie rozliczna według taryf z 2023 r.

Jak informuje rząd, z zamrożenia cen energii elektrycznej w 2023 r. skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych (odbiorcy tzw. grupy taryfowej G). Na nowe rozwiązanie ma zostać przeznaczona kwota ok. 23 mld zł.

Serce WOŚP stanęło w Łodzi

Listen on Spreaker.

Poniżej zamieszczamy do pobrania program do nauczania religii dla klas I–III szkoły podstawowej pt. „Czekając na Jezusa” Nr WK/1-3/2013 z dnia 13. 05. 2013 r.

Program nauczania religii dla klas I - III

Program „Czekając na Jezusa” obejmuje 3-letni cykl przygotowania do sakramentu pokuty i pojednania oraz Eucharystii. W ramach klasy pierwszej znacząco większy akcent położony jest na osobiste przeżywanie wiary. Uczeń poznaje Boga jako Stwórcę i najlepszego Ojca, co rozbudza w nim zaufanie do Boga i chęć rozmowy z Nim. Klasa druga pogłębia treści poznane w klasie pierwszej i dodatkowo pozwala odkrywać pierwszych Starotestamentalnych świadków wiary. Tematyka zawarta w klasie drugiej eksponuje także życie i naukę Jezusa na tle wydarzeń roku liturgicznego. Trzeci rok formacji ma doprowadzić katechizowanych do pełnego zjednoczenia z Jezusem, zaakceptowaniem zasad moralności chrześcijańskiego życia, doświadczenia wspólnoty Kościoła oraz systematycznego i aktywnego uczestnictwa w Eucharystii. Program poszczególnych klas koncentruje się wokół następujących treści:

Czytaj więcej...

Zamieszczamy poniżej pomoce katechetyczne do wykorzystania na katechezie w klasie IV szkoły podstawowej.

Poniżej zamieszczamy do pobrania materiały zawierające ćwiczenia i zadania dla uczniów stanowiące dodatek do podręcznika metodycznego do klasy V szkoły podstawowej „Jezus Chrystus naszym Zbawicielem”. Jednocześnie informujemy, że podręcznik metodyczny do klasy V szkoły podstawowej będzie dostępny w księgarniach pod koniec października br. Pobierz dodatek do podręcznika

Informujemy, że 2 część materiałów dydaktycznych do klasy VI szkoły podstawowej pt. „Kościół wspólnotą zbawionych” będzie dostępna w księgarniach od 1 marca 2017 r. php/katecheta/podreczniki/8-podrecznik-do-klasy-vi-szkoly-podstawowej-kosciol-wspolnota-zbawionych-2-czesc" itemprop="url" aria-label="Podręcznik do klasy VI szkoły podstawowej „Kościół wspólnotą zbawionych” – 2 część">Czytaj więcej

Wprowadzamy rozwiązanie obejmujące wszystkich użytkowników ciepła i ciepłej wody – zapewniła w piątek 2 września 2022 r. minister klimatu Anna Moskwa mówiąc o projekcie ws. dopłat do źródeł ciepła. Poseł Marek Suski (PiS) zapowiedział poprawkę, zgodnie z którą jeden adres ma oznaczać jedno dofinansowanie.

Dopłaty do źródeł ciepła - ustawa

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa mówiła w piątek na konferencji prasowej w Sejmie o rządowym projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. „Wprowadzamy kompleksowe rozwiązanie, którym obejmujemy wszystkich użytkowników ciepła i ciepłej wody, w tym 6, 5 mln gospodarstw domowych, których mogłyby dotknąć podwyżki” – powiedziała szefowa MKiŚ. W Sejmie trwa praca nad projektem.

40% podwyżki cen ciepła systemowego dla odbiorców. Jakie wsparcie dla gospodarstw domowych?

Jak powiedziała Anna Moskwa, zapisy z ustawy obejmują m. in. odbiorców ciepła systemowego, a więc osoby mieszkające np. w blokach i uzyskujące ciepło od dostawcy zewnętrznego, który może wykorzystywać gaz, węgiel, biomasę czy źródła mieszane.

„Duzi dostawcy ciepła idą do Urzędu Regulacji Energetyki po nową taryfę i tutaj jest moment interwencji. Tutaj jest decyzja o blokadzie stawki i rekompensacie, która będzie wypłacana elektrociepłowniom z żądaniem, aby natychmiastowo dokonać przeniesienia tej rekompensaty na odbiorców i zrewidować faktury, jeśli faktury już zostały wystawione. Wsparcie dla gospodarstwa domowego będzie wynosić od 1, 1 tys. zł do 3, 9 tys. zł. Najwyższe wsparcie będzie dotyczyć odbiorców ciepła wytwarzanego z gazu” – powiedziała minister.

Dodała także, że URE będzie blokował podwyżki na poziomie cen z marca 2022 roku z uwzględnieniem wzrostu cen surowca w 60 proc., co – jak stwierdziła – „przełoży się maksymalnie na 40 proc. podwyżki na poziomie odbiorcy”. Anna Moskwa stwierdziła także, że wsparcie otrzymają gospodarstwa domowe i instytucje, które nie są odbiorcami ciepła systemowego. Oni uzyskają dodatki w gminach. Podobnie będzie w przypadku tych, którzy korzystają z ciepła dostarczanego przez małe elektrociepłownie.

Z dodatków będą mogły skorzystać podmioty wrażliwe, takie jak szkoły, przedszkola, szpitale, żłobki i organizacje pożytku publicznego.

Dodatki do ogrzewania

„Ten dodatek będzie wynosił w przypadku gospodarstw domowych od 500 zł w przypadku LPG do 3 tys. zł w przypadku tych, które uzyskują ciepło z peletu. Wyliczaliśmy to na podstawie prognoz wzrostu cen dla przeciętnego gospodarstwa domowego, aby zatrzymać potencjalne podwyżki” – powiedziała minister klimatu i środowiska.

Dodała, że instytucje takie jak „szkoła prowadzona przez stowarzyszenie” także mogą występować o wsparcie na podstawie danych o zużyciu paliwa w ciągu ostatnich trzech lat, przy czym pod uwagę bierze się dwa lata, i na podstawie już wystawionej faktury.

„Wsparcie wynosi łącznie 10 mld zł, ustawa jest pilna, więc wchodzi w życie tuż po podpisaniu. Już pracujemy z gminami i ciepłowniami, a także organizujemy spotkania i szkolenia w terenie, aby wytłumaczyć to rozwiązanie, żeby – kiedy już ustawa wejdzie w życie – nikt nie miał wątpliwości, jak z niego skorzystać. Wzory wniosków są dołączone do ustawy, można więc już wnioski przygotować, aby moc je jak najszybciej złożyć” – powiedziała Anna Moskwa.

Będzie zasada "jeden adres - jedno dofinansowanie"

Jak dodał poseł Marek Suski (PiS), do tej pilnie procedowanej ustawy, klub PiS zgłosi kilka poprawek; będą to m. in poprawki wynikające z informacji, że do małych jednorodzinnych domków meldują się różni kuzyni i znajomi.

"Zaproponujemy poprawkę, że jeden adres w domu, to będzie jedna możliwość dofinansowania" - powiedział.

Wydłużony termin składania wniosków

Dodał, że zostanie również wydłużony termin, jeśli chodzi o możliwość składania wniosków na węgiel - z 30 dni do 60 dni. Jak tłumaczył poseł, niektóre gminy nie dały rady przygotować specjalnych wniosków.

Suski poinformował, że gminy będą mogły przeprowadzić wywiady środowiskowe, bowiem zgłaszane są do nich informacje o nadużyciach. Wyjaśnił, że to nieliczna grupa. "Chcemy, żeby ten dodatek trafił do potrzebujących, nie był wykorzystywany, jako sposób zarobkowania" - wyjaśnił.

Odpowiedzialność za składanie fałszywych oświadczeń

Zaznaczył, że w ustawie będzie też "pewna odpowiedzialność za składanie fałszywych oświadczeń".

Poseł odniósł się także do wątpliwości opozycji, która obawia się, że 10 mld zł, które będą dopłacone do różnych nośników energii spowoduje wzrost inflacji. "Te pieniądze będą pochodziły z handlu emisjami, czyli te środki i tak byłyby w budżecie przeznaczone na różnego rodzaju kwestie dotyczące nowoczesnych źródeł energii, także nie będzie to czynnik inflacyjny" - stwierdził poseł. Podkreślił, że "te same pieniądze będą krążyły po rynku, nie będzie to dodruk pustego pieniądza".

Rekompensaty dla wytwórców ciepła

W projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw zapisano, że w obszarze wsparcia dla odbiorców ciepła sieciowego projekt przewiduje dla wytwórców obowiązek ustalenia ceny ciepła - tzw. średniej ceny ciepła z rekompensatą - na 150, 95 zł za GJ netto dla ciepła wytwarzanego w źródłach ciepła opalanych gazem ziemnym lub olejem opałowym, oraz 103, 82 zł za GJ netto dla ciepła wytwarzanego w pozostałych źródłach ciepła.

Zgodnie z Oceną Skutków Regulacji projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, ustalenie takich wartości oznacza średni wzrost rachunków odbiorców o 42 proc. Jeżeli realne koszty wytwarzania ciepła będą wyższe z powodu wzrostu cen paliw, wytwórcom ciepła stosującym wprowadzane ustawą ceny będzie przysługiwać rekompensata, wynikająca z tej różnicy i sprzedanego wolumenu. Za niezastosowanie się do ustawy wytwórcom będzie grozić odpowiedzialność finansowa.

Rekompensata może objąć jedynie sprzedaż ciepła dla gospodarstw domowych oraz wskazanych w ustawie podmiotów: wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni dostarczających ciepło do lokali mieszkalnych, placówek systemu ochrony zdrowia, systemu oświaty, szkolnictwa wyższego i nauki, żłobków, klubów dziecięcych, kościołów i związków wyznaniowych, placówek kulturalnych, straży pożarnych, pozarządowych organizacji pożytku publicznego, spółdzielni socjalnych itd. System rekompensat będzie działać od 1 października 2022 do 30 kwietnia 2023 r. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ ms/ mmu/

Rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (druk sejmowy nr 2543) - przebieg procedury legislacyjnej w Sejmie

Dodatek do podręcznika użytkownika CAnds Yl60bn50

Bezpośredni link do pobrania Dodatek do podręcznika użytkownika CAnds Yl60bn50

Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

Ostatnia aktualizacja Dodatek do podręcznika użytkownika CAnds Yl60bn50